top of page

M. Fatih Barut

kolaylaştırır

 

Programcılık 

Tanıtım filminde izlediğiniz tüm programlar bilfiil projelerimde kullandığım programlardır.
Kısaca özetleyecek olursam:

- Delphi programlama dili ve firebird veri tabanı kullanarak ileri düzey programlar yazabilirim. Yazdığım programlar bir bilgisayar mühendisinin yazdıkları ile boy ölçüşebilecek düzeydedir.
Askerdeyken yazdığım, network üstünden 6 bilgisayarı aynı veri tabanında birleştirerek 3 laboratuvarın sonuçlarının girildiği ve raporlarının çıkartıldığı ... ismini verdiğim program şuan
​.. Tümen Komutanlığı
... Ordu Komutanlığı
... Kolordu  Komutanlığı
... Kolordu Komutanlığında​​
hallen kullanılmaktadır. (İsim bilgisi paylaşamıyorum). Bu program iki askerin 15 günde yaptığı veri tarama işini 1 saniye içinde bitirmekte bir askerin 5 dk'da hazırladığı bir ön raporu veya 10 dk'da hazırladığı bir sonuç raporunu da saniyeler içinde çıkartmaktadır. Bu sebeple bir parçam hala asker denilebilir :).

Yazdığım Quickcik isimli program dünya laboratuvarlarında aynı işi yapanlar arasında en hızlı ve etkinidir. Ayrıntıları için başarılarım sayfasına bakabilirsiniz.

- Sketchup kullanarak istediğim 3 boyutlu modeli çizebilirim. Sketcup bir yüzey çizim programı olduğu için solid çizim için gerektiğinde solidworks kullanabilirim Ancak Autodesk Inventor'ü solidworkse tercih ediyorum. Daha pratik ve hızlı olduğu içinse  Space Claim'in ücretsiz versiyonu olan Design Spark kullanıyorum . Bahsi geçen bu bu programlarla işimi gördüğümden daha önce eğitimlerini aldığım 3D Max ve Maya gibi programlara pek ihtiyaç duymadım. Animasyon ihtiyacımıysa iClone ile gideriyorum.
Sanatsal bir şey çizemem ama makina tasarımım iyidir. Bu konuda başarılarım sayfasında ayrıntılarını verdiğim Sera isimli cihazı inceleyebilirsiniz.

- Gerektiğinde bir web sitesini tasarlayabilecek html ve php bilgisine sahibim. Ancak sanatsal dizayn eğitimini almadığım bir konu.
Her browserda ayrı ayar gerektiren javascripti javayı sevdiğim kadar seviyorum ki bildiğim programlar arasında java'nın bulunmayışı sanırım duygularımı anlatıyor. Asp yerine PHP'yi MS-SQL server yerine My-SQL'i seviyor ve tercih ediyorum.

- Şu aralar PIC Assembly- MP Lab ikilisi kullanarak elektronik ve programcılık temellerimi geliştiriyorum. Bununla birlikte PIC programlamada MikroC kullanıyorum. Daha önce CCS ve PIC Basic eğitimleri alıp ufak tefek işlerde kullansam da, Mikroelektronika'nın geliştirdiği MikroC ile boy ölçüşebileceklerini sanmıyorum. Elektronik ve mekanik benim için hobiden çok tutku.
Ek bir bilgi olarak Arduino furyasına haklı olarak katılanlardanım. Sanırım arduino için amatör bir elektronikçinin en büyük dostu diyebilirim.
Devamında başarılarım sayfasını okumanızı tavsiye ederim.
bottom of page