top of page

M. Fatih Barut

kolaylaştırır

 

Projelerim

Sonuçlanmış ve devam etmekte olan çalışmalarım

Fatih Projesi


(Sanırım Milli Eğitimin şuana kadar ki en gelişmiş projesi olan) Fatih projesi, bana aittir. Henüz Tablet PC'nin olmadığı dönemde Tablet PC'yi giriş noktalarından (USB, card reader), parmak izi tanıma sistemine ve güneş pili panelli arka kapağına kadar 3 boyutlu olarak çizmiş ve

  •  Eğitimde eşitlik (ders sınavlarının aynı anda merkezi yapılması ile öğretmen ve değerlendirmesindeki adeletsizliklerden kurtulunması (Böylelikle YGS LYS den de kurtulunup okul puanı ile üniversiteye girilmesi, bilgi yerine taktikle dolduran amaçsız dershane sisteminden de kurtulunması, çocukların hayatını bir kaç saatlik sınavlar yerine 8 yıllık öğretim hayatlarındaki tüm başarılarının belirlemesi )
  • Eğitimin görsellikle desteklenmesi
  • Maliyetlerin düşürülmesi, ağaçların kutarılması (her yıl kitap basılarak dağıtılmasının engellenmesi)
  • Okullarda kurulan limanlara bağlanan tablet pc'ler ile kütüphanelerden bilgi transferinin kolaylaşması
  • İlkokuldan üniversiteye herkesin sırt çantası ile ansiklopedik kitaplar taşıması yerine MMC kartlara basılmış binlerce sayfalık kitapları cebinde taşıması gibi fikirleri içeren çizimli projeyi Milli eğitime göndermiştim. Her nasılsa yıllar sonra hayata geçmeyi başaran bu projenin ismini uydurmak için bayağı uğraşarak Fatih verdikleri için teşekkür ederim.

Quickcik

Aynı test cihazı ile çalışan programlar arasında şuana kadar geliştirilmiş en hızlı ve en etkin programdır. Test cihazından aldığı verileri kullanıcı tarafından girilen isimlerle birleştirip yorumlayarak raporlamakta ve bu işi 3 saniyenin altında bir sürede yapmaktadır.

Robotik Numune Takip Sistemi

Sığırlardan alınanan kan serumlarının tüpgun ismini vererek tasarladığım elektronik bir cihaz ile barkodlanarak,  test edileceği laboratuvara gönderilmesi ve burada  Sera ismini verdiğim bir cihaz yardımı ile el değimeden işlenmesini içeren projeden anektotları yandaki filmde bulabilirsiniz.

Sera

Yandaki filmde animasyonunu izleyebileceğiniz bu cihaz, dünya üstünde aynı işi yapanlar arasında otomasyonu en ileri düzeyde olanıdır.

Dünya rekoru:

Normal bir çalışma gününde 1100 kan serumu örneğini tekli pipetle, çift göz çalışarak 6 aşamalı bir ELISA ile test ettim. Sanırım bir çok hastanenin yıllık test sayısına eşit olan bu sayı bir dünya rekoru ( iş yoğunluğu sebebiyle bu rekoru bir kaç kez kırmak zorunda kaldım :)
 

Birincilik

Üniversiteyi birincilikle bitirdim

Crysis Plugin

Sketchup programı için yazdığım ve crysis ismini verdiğim eklenti , kullanıcı panellerinin tamamına yakınını sağ tıklama ile açılan bir tray -tepsi- haline getirerek bir çok kullanıcının işini kolaylaştırmıştır. 

Bakınız:  http://crysisplugin.weebly.com/

Son Söz

Dürüstlüğü şiar edinmiş herkesle sorunsuz çalışırım.

bottom of page